Matematik

Etkinlikler:

MATEMATİKSEL MATERYAL GELİŞTİRME YARIŞMASI (MATEMAKET)

Öğrencilerin 21.yy becerileri olan araştırma yapma, problem çözme, strateji geliştirme, sorgulama, yaratıcılık, eleştirel düşünme, üretme ve işbirliği becerilerini kullanarak matematiğe farklı bir gözle bakmalarını sağlamak amacıyla ODTÜ Okulları arasında "Matemaket" matematiksel materyal geliştirme yarışması düzenlenmektedir.

 

Pİ GÜNÜ

Dünya Pi gününde okulumuz  öğrencileri, teknoloji ve yaratıcılıklarını kullanarak verilen konular doğrultusunda kısa filmler hazırlamaktadır. Amaç öğrencilere matematiğin sadece dersten ibaret  olmayıp,  günlük hayatta karşılaştığımız problemleri çözmek için çok sık kullandığımız bir ihtiyaç olduğunu hissettirmektir.

 

MATEMATİK LİGİ

Matematik ligi, strateji geliştirme ve yaratıcılık gibi öğrencilerin 21. yy becerilerini kullanmalarına olanak  sağlayan disiplinler arası bir yarışmadır.  Bu yarışmada, matematik becerisi gerektiren fiziksel aktivitelerin bulunduğu parkurlar hazırlanmaktadır. Öğrenciler bu parkurlarda yarışırken öğrendikleri matematik konularını pekiştirme fırsatı bulurlar.

 

ZEKA OYUNLARI KULÜBÜ: Öğrencilerin matematik ve geometri derslerinde edindikleri temel becerileri kullanarak hızlı, analitik ve üç boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirmelerine yönelik oyunların öğretildiği bir kulüptür. Kulüp çalışmalarında ulusal zeka oyunları yarışmalarına hazırlanan öğrencilerimiz, matematiğin eğlenceli yanlarını keşfetme imkanı bulurlar.

 

Ulusal Yarışmalar:

 

TÜBİTAK ULUSAL MATEMATİK OLİMPİYATLARI: TÜBİTAK, lise öğrencilerini matematik alanında çalışmalar yapmaya özendirmek, çalışmalarını yönlendirmek ve öğrencilerin bu alanlarda gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla her yıl ülke genelinde ulusal matematik olimpiyatları düzenlemektedir. Olimpiyat alanında donanımlı öğretmenlerimizin rehberliğinde ders saatleri dışında özel bir müfredat eşliğinde hazırlanan öğrencilerimiz, okulumuzu  en iyi şekilde temsil etme olanağı bulurlar.

 

TÜBİTAK MATEMATİK PROJE YARIŞMASI: TÜBİTAK lise öğrencilerini matematik alanında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, öğrencilerin yaratıcı yönlerinin ortaya çıkmasını sağlamak ve özel yeteneklerini keşfetmek amacıyla her yıl matematik proje yarışması düzenlemektedir. Her sene istekli ve yetenekli öğrencilerimiz ders saatleri dışında sistematik bir plan ve program dahilinde danışman öğretmenlerinin liderliğinde yaptıkları projelerle ülke çapında bu yarışmalara katılmaktadır.

 

 

 

Uluslar arası Yarışmalar:

ATLANTIC-PACIFIC MATHEMATICS LEAGUE

Atlantic-Pacific Mathematics League,  Amerika’nın prestijli uluslararası yarışmalarından biridir. Öğrencilerimiz cebir, geometri ve trigonometri becerilerini kullanarak dünyadaki diğer öğrencilerle  yarışma fırsatını bulurlar.

PURPLE COMET MATH MEET

Purple Comet Math Meet , The Mathematical Association of America ve Awesomemath öğrenme platformunun düzenlediği uluslararası bir matematik yarışmasıdır. Bu yarışmaya katılan öğrencilerimiz,  hem Türkiye’den hem de dünyanın farklı yerlerinden öğrencilerle aynı anda online yarışma fırsatı bulurlar.

URFODU

URFODU-Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması- öğrencilerin yaratıcılık yetenekleri ve bilim araştırma faaliyetlerine ilgisini ortaya çıkartmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen bir yarışmadır.

 

İDES (İleri Düzey Eğitim Sınıfları): Bu program akademik yönden başarılı öğrenciler için uygulanmaktadır. Programın amacı öğrencilerimizin ulusal ve/veya uluslararası yarışmalarda/sınavlarda başarılı olmasını ve derslerde işlenen konuların derinlemesine ve daha detaylı öğrenilmesini sağlamaktır.

 

YETİŞTİRME KURSLARI: 9. sınıflar için haftada 2 saat uygulanmaktadır. Kurslarda öğrencilerin başarısını artırmaya yönelik etkinlikler (konu anlatımı, sınıfta çözülen problemlerin tekrarlanması ve ilave sorular çözülmesi gibi) yapılmaktadır.

 

ÖĞLE ETÜDÜ: Öğrencilerimizin derslerde anlamadıkları konuların anlatmak, çözemedikleri soruların çözümüne yardımcı olmak üzere tüm seviyeler için öğle teneffüslerinde uygulanmaktadır


Üniversiteler Mahallesi Ihsan Dogramaci Bulvari No:5 06800 ODTÜ - Çankaya / ANKARA

+90 312 210 1182 (PBX) FAX +90 312 210 1435 info@odtugvo.k12.tr

2019 ODTÜ Gelistirme Vakfi Okullari Designed by Activate

Yukarı.