Biyoloji

ULUSLARARASI ETKİNLİK VE PROJELERİMİZ

 

IGEM (International Genetically Engineered Machine)

IGEM Amerika ve dünyanın sayılı üniversitelerinden olan MIT (Massachusetts Institute of Technology)' de başlatılan ve diğer üniversitelerde de takım düzeyinde temsilcileri olan ve sentetik biyoloji üzerine 2003 yılında kurulmuş bir organizasyondur.

Sentetik biyoloji genel olarak canlı sistemler temel alınarak yeni biyolojik sistemler dizayn etmek ve bunları canlı sistemlere entegre etmek üzerine kurulmuş, günümüzde biyolojinin yeni ortaya çıkan alt dallarından biridir.

Oldukça yoğun teorik ve pratik çalışmaları içeren bu projemiz IGEM kulübü adı altında ODTÜ Biyoloji bölümü işbirliği ile yapılmaktadır. Öğrencilerimiz hazırladıkları projeyle her yıl Haziran ayı sonunda  Boston  MIT kampüsünde gerçekleştirilen yarışmada okulumuzu temsil etme şansını bulmaktadırlar.

igem.org

 

THE DUKE OF EDINBURG’S INTERNATIONAL AWARD

Edinburg Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü Programı (The Duke of Edinburg’s International Award for Young People ) 14-24 yaşlarındaki tüm gençlerin katılabileceği bir kişisel gelişim programıdır. Ödül programı ilk kez 1956 yılında gençlerin gönüllülük esasına dayanarak, bir kişisel gelişim programına katılımının teşvik edilmesi amacıyla Birleşik Krallık’ta hayata geçirildi. Kurulduğundan bu yana “The Duke of Edinburg’s International Award” ortak adı ile dünyanın 140 ülkesinde 8 milyonu aşkın katılımcısı bulunmaktadır.

Dünyanın öncü gençlik kişisel gelişim programlarından biri olan The Duke of Edinburg’s International Award Bronz, Gümüş ve Altın olmak üzere üç kategoriden oluşmaktadır.

Ödül programı gençlerin rekabete dayanmayan, kişisel keşifleri ve gelişimini gösteren, kendine karşı sorumluluğu ve toplumsal hizmeti teşvik eden gönüllülük esaslı yoğun bir programdır.

Ödül programı kapsamında Toplum hizmeti, Fiziksel Gelişim, Beceri Geliştirme ile Macera ve Keşif bölümleri bulunmaktadır. (Toplumsal Uyum Projesi altın kategorisine özgüdür.) Haftada birer saat olmak üzere gönüllülerin her bir kategori adına çeşitli faaliyetlerde bulunmaları gerekmektedir. 

Program tamamlandıktan sonra uluslararası çapta tanınan Ödül programı sertifikası ve rozetini ödül töreni ile birlikte gönüllüye takdim edilir.

Okulumuzda bu çalışmalar  The Duke Of Edinburg’s International Award Kulübü çatısı altında yürütülmektedir.

intaward.org.tr/

 

DESTINATION IMAGINATION

Amacı öğrencilerin 21. Yüzyıl becerilerini uygulamada ve yaratıcılıkta kullanabilecekleri çeşitli yaklaşımları değerlendirebilmeleri için olanaklar hazırlamak olan Destination Imagination (DI) öğrencilerden oluşan takımların ucu açık problemleri çözmeyi içeren görevleri yerine getirdikleri ve çözümlerini turnuvalarda sundukları eğitici bir programdır. Görevlerini tamamlamak için çalışan takımlar bu süreçte yöneticilik, işbirliği, sorun giderme, ve yaratıcı ve eleştirel düşünce gibi önemli hayat becerilini öğrenirler.

Program ABD'nin 48 eyaletinde ve Kanada, Türkiye, Kore, Guatemala, Polonya, Çin, Hindistan, Büyük Britanya, Braziyla ve Singapur gibi 30 değişik ülkede uygulanmaktadır.

http://idodi.org/

http://diturk.org/ 

 

YOUNG REPORTERS FOR THE ENVIRONMENT

Young Reporters for the Environment programı 17 ülkeden 200 okulun katıldığı bu projede, Türkiye'den de 44 okulun kayıtlı olduğu bir programdır. Program çerçevesinde oluşturulan ağ, çevre konusunda bilgi ve haber üreten bir basın ajansı gibi çalışmaktadır. Her YRE Programının 7 temel konuda (tarım, şehirler, kıyı alanları, enerji, atık, su, iklim değişikliği) yerel çevresel problemler üzerine habercilik anlayışıyla araştırma yapmak gibi bir yerel boyutu vardır. Bunun yanı sıra, internet ve uluslararası motivasyonu olan genç sözcülere kendileriyle aynı konuda çalışan Avrupa ülkelerinden diğer okullarla işbirliği yapma şansı da sağlanır.

www.youngreporters .org

 

DNA GÜNÜ MAKALE YARIŞMASI

American Society of Human Genetics tarafından düzenlenen DNA günü Makale yarışmasına, öğrencilerimiz bir öğretmenleri rehberliğinde seçtiği genetik bir hastalığı her yönüyle anlatan bir makale ile katılırlar.

ashg.org

 

TORONTO ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI BİYOLOJİ YARIŞMASI

Kanada Toronto Universitesi tarafından 1994 yılından beri düzenlenen Uluslararası Biyoloji Yarışması hem Kanada’dan hem de uluslararası katılıma açık olan bir biyoloji yarışmasıdır.

Sınava katılan 11.ve 12.sınıf öğrencileri uluslararası sıralamada %5 giren öğrencilere akademik başarı belgesi, katılan tüm öğrencilere de Toronto Üniversitesi tarafından başarı sertifikası verilir.

biocomp.utoronto.ca

 

DİĞER ETKİNLİK VE ÇALIŞMALARIMIZ

 

ATIKLARDAN HÜCRE MODELİ YARIŞMASI

  1. sınıf öğrencilerimize yönelik olarak çevre duyarlılığını artırma amacıyla düzenlenen yarışma her yıl ikinci dönem gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerimizin geri dönüştürülebilir atık malzemeler kullanarak hazırladığı hücre modellerinin değerlendirildiği bir yarışmadır.

 

DÜNYA SU GÜNÜ

22 Mart Uluslararası Dünya Su Günü kapsamında her yıl tatlısu kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlısu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla kutlanmaktadır. Bu bağlamda okulumuzda her sene dünya gündemine bağlı olarak belirlenen bir tema çerçevesinde düzenlenen öğrencilerimiz tarafından video hazırlanmaktadır.  

 

TÜBİTAK ULUSAL BİYOLOJİ OLİMPİYATLARINA HAZIRLIK PROGRAMI 

Biyoloji dersinde üstün başarı gösteren  9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimize yönelik olarak okul saatleri dışında  uygulanan bir programdır.

 

 

TÜBİTAK ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

TÜBİTAK'ın, öğrencileri bilimsel çalışmaya teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlediği yarışmaya  gönüllü öğrencilerimiz  zümre öğretmenleri rehberliğinde hazırlanmakta ve katılım sağlanmaktadır.

 

ELMA AĞACI DERGİSİ 

Bilim ve teknoloji ile ilgili makalelere, araştırma ve inceleme yazılarına, güncel haberlere ve röportajlara yer verilen fen bilimleri dergimiz her öğretim yılında bir sayı olacak şekilde hazırlanır.

 

EKOLOJİ ARAZİ GEZİSİ

Okulumuz 10. ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşan bir grup ile Ekoloji ünitesi içeriğinin zenginleştirilmesi, yerinde görerek kalıcı öğrenmenin sağlanması amacıyla belirli bir bölgeye Mayıs ayında yapılan bilimsel bir gezidir.

 

İDES (İleri Düzey Eğitim Sınıfları) PROGRAMI

Bu program akademik yönden başarılı öğrenciler için uygulanmaktadır. Programın amacı öğrencilerimizin ulusal ve/veya uluslararası yarışmalarda/sınavlarda başarılı olmasını ve derslerde işlenen konuların daha detaylı öğrenilmesini sağlamaktır.

 

YETİŞTİRME KURSLARI

İhtiyaç durumunda 9. sınıflar için haftada 2 saat uygulanmaktadır. Kurslarda öğrencilerin başarısını artırmaya yönelik etkinlikler (konu anlatımı, sınıfta çözülen problemlerin tekrarlanması ve ilave sorular çözülmesi gibi) yapılmaktadır.

 

ÖĞLE ETÜDÜ

Öğrencilerimizin derslerde anlamadıkları konuları tekrar etmelerini sağlamak adına tüm seviyeler için öğle teneffüslerinde uygulanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin cevaplayamadıkları sorulara cevap verilmektedir.

 

 


Üniversiteler Mahallesi Ihsan Dogramaci Bulvari No:5 06800 ODTÜ - Çankaya / ANKARA

+90 312 210 1182 (PBX) FAX +90 312 210 1435 info@odtugvo.k12.tr

2019 ODTÜ Gelistirme Vakfi Okullari Designed by Activate

Yukarı.