Kulüpler

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL MERSİN ORTAOKULU KULÜPLERİMİZ

 

 

 
       

Bilim Yolcuları 

   

Öğrencilerde bilimsel düşünme gücünü geliştirerek, bilime olan meraklarını arttırmak, yeni projeler ve buluşlar yapmalarını teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.    

Kodlama ve Tasarım 

   

Öğrencilerimiz Kodu game lab platformu üzerinden kendi oyunlarını tasarlayarak topluluğa ve arkadaşlarına sunacaklar, ardından small basic kodlama dilini öğrenerek blok tabanlı oyun tasarımı ile metin tabanlı oyun tasarımı konusunu bütünleştirerek kendi projelerini tasarlayacaklar. 

Ardunio 

   

Öğrencilerimiz arduino deney setini kullanarak robotik kodlama alanında çalışmalar hazırlayacaklardır. Kulüp saatlerinde farklı sensörleri kullanarak deneyler yapacak, düzenekler hazırlayacak ve kendi makinelerini tasarlayacaklardır 

Mitoloji 

   

Mitolojinin köklerine doğru yolculukta; günümüze ulaşan destansı olaylarla, gizli kurgularla ve günümüzde onları canlandıracağımız etkinliklerle, uluslararası projelere katılıp farklı ülkelerdeki tanrı ve efsaneleri, Anadolu mitlerini özgür tarzlarda geleceğe taşıyabilmeyi hedefliyoruz. Bilgisayar tasarımları, sanal müzeler, mitoloji kitapçıkları oluşturmayı istiyoruz. 

Eko Dünya 

   

Bu kulübümüzün amacı doğrultusunda; öğrencilerimizin günlük hayatta karşılaştığı çevre sorunlarını keşfetmesi, geri dönüşümün önemini kavraması ve kaynakların etkili kullanımını sağlaması, “Tasarla Yeniden Dönüştür” ilkesi ile ekolojik tasarımlar yapabilmesi hedeflenmektedir. 

Yaşam Becerileri 

   

 Yaşam Becerileri kulübünün amacı; öğrencilerimize temel yaşam becerilerini kazandırmak ve geliştirmek, bireyin yaşamını kolaylaştırmaktır.

WSC 

   

Dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olarak adlandırılan The World Scholar’s Cup – Dünya Bilginler Kupası’na ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Mersin Okulları olarak 2017’den bu yana katılmaktayız. Öğrencilerimiz bu yarışmada her yıl belirlenen bir tema ile ilgili münazara, yazma ve genel kültür testi alanlarında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerle İngilizce dilinde yarışmaktadırlar. Öğrenciler yarışmanın ilk etabına Türkiye’de katılıp başarılı oldukları taktirde Global – Uluslararası etaba katılmaya hak kazanıyorlar. Bu etapta da başarılı olduklarında ise Kasım ayında Amerika’da Yale Üniversitesi’nde düzenlenen Torunament of Champions – Şampiyonların Şampiyonası’na katılıyorlar. Öğrencilerimiz katıldıkları ilk günden bu yana yarışmadan okulumuzu gururlandıran başarılarla, madalya ve kupalarla dönmüşlerdir.

JMUN 

   

JMUN kulübü, her sene 6. ve 7.sınıf Ortaokul öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşen Birleşmiş Milletlerin bir simülasyonudur. JMUN kapsamında, temsili ülke delegeleri olarak görev alan Ortaokul öğrencilerimiz konferanslarda dünya sorunlarını çözmeye yönelik süreçlerde rol alırlar. Çeşitli ana başlıklar altında düzenlenen ulusal ve uluslararası konferanslarda öğrenciler belirli ülke delegeleri olarak çeşitli komitelerde temsil ettikleri ülkeler adına münazaralara katılırlar, sorunlara çözüm önerileri sunarlar ve konferans sonunda alınan kararları kararnameler hazırlayarak yazıya dökerler.

Footlights 

   

Öğrencilerimizin akademik gelişimlerine ortam hazırlamanın yanı sıra fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımdan dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirmelerini hedefleyen eğitim felsefemiz doğrultusunda sosyal, sanatla barışık, özgüven sahibi, yaratıcı ve üretken bireyler olarak da hayata hazırlamayı hedeflemekteyiz. Öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkaracak, geliştirecek her türlü faaliyeti destekleyen okulumuzda öğrencilerimize İngilizce tiyatro etkinliğimizle, öğrendikleri dili eğlenerek ve yaşayarak kullanma fırsatı bulmalarına fırsat tanınmaktadır. Ayrıca yıl boyunca çalıştıkları oyunu sene sonuna doğru sahneleyerek velileri ve öğretmenleriyle paylaşılmaktadır.

San-art 

   

Yaşasın Hayaller! Yaşasın Renkler! Siz “Hayalin Yedi Rengi’’ni duydunuz mu? Sizin hayalleriniz kaç renk? Hayallerim renk renk diyorsanız San-Art kulübü sizi sanat yolculuğuna bekliyor. Kulübümüzün rengârenk yollarından geçerken çıktığımız sanat yolculuğunda yaratıcılık lokomotifimiz olacak. Atölyemizde oluşturacağımız çeşitli istasyonlarda molalar vererek bizleri yeni dünyalara götürecek müzelere geziler yapacağız. Renkleri, yaratıcılığı, hayal gücünü sanat eserlerinde arayacak; heykeller ve nesneler tasarlayarak kendi kahramanlarınızı yaratacak; boyayacaksınız.   

Koro 

   

Gönüllü öğrencilerimiz arasından seçilerek oluşturulan koromuz, kulüp saatlerinde çalışmalarını yürütmektedir. 

Koro çalışmalarımızın temel amacı, öğrencilerimizin seslerini doğru ve etkili bir biçimde kullanmalarını sağlayarak, tek ses ve iki sesli eserler seslendirerek müzikal davranışlar kazanmak, okul içindeki ve dışındaki müzik yaşantılarını destekleyecek ortamı oluşturmak ve öğrencilerimize birlikte hareket edebilme disiplinini kazandırmaktır. 

Koromuz, okul içerisinde yürütülen faaliyetlerde aktif rol almakta ve ulusal festival ve organizasyonlarda da başarıyla okulumuzu temsil etmektedir. 

 

Futsal 

   

Futsalın temel prensiplerini ve tekniklerini öğretmek, futsal ile ilgili tüm bilgilerin uygulanmasını ve bir takım çalışması yapılmasını sağlamaktır. 

Raket Sporları 

   

Raket sporları kulübü öğrencilerin; el, kol, göz koordinasyonunu, dikkat ve odaklanma becerisinin gelişmesini hedeflemektedir. 

Halk Dansları Kulübü 

   

Halk oyunlarının içinde barındırdığı melodi, ritm ve hareket yapısı ile beden, ruh gelişimini desteklemek, takımla birlikte hareket etmeyi, paylaşmayı öğretmek ve öğrencinin kendini dans yoluyla ifade etmesini sağlamaktır. 

 
 

 


Üniversiteler Mahallesi Ihsan Dogramaci Bulvari No:5 06800 ODTÜ - Çankaya / ANKARA

+90 312 210 1182 (PBX) FAX +90 312 210 1435 info@odtugvo.k12.tr

2019 ODTÜ Gelistirme Vakfi Okullari Designed by Activate

Yukarı.