Kulüpler

 

ORTAOKUL KULÜPLERİMİZ

EKOLOJİK DÜNYA KULÜBÜ

Bilimsel proje, bilimsel yöntem kullanarak araştırma yapmaktır. İlgilenilen bir konu hakkında bilgi toplamayı, gözlem ve deneyler yapmayı, daha sonra deney sonuçlarını düzenleyerek rapor haline getirmeyi ve en sonunda tüm bulguları bir ortamda; belki bir sınıfta ya da yarışmada sunmayı içerir. Tüm bilim insanları, buna benzer şekilde çalışır. Bilimsel proje hazırlamak, bilimsel proje yarışmalarına katılmak yaratıcılığımızı, sorun çözme yeteneğimizi ve buluşçu yönümüzü geliştirir, bizi düşünmeye özendirir, bilimle gerçek yaşamı ilişkilendirmeyi öğretir. Üstelik bilimsel proje hazırlayarak çok eğlenebilir ve merak ettiğiniz konularda bilgilerinizi artırabilirsiniz.

 

FUTBOL

Futbol; İngilizcede ayak topu anlamına gelmektedir. İlk çağlarda futbolu anımsatan oyunların kadın erkek karışık oynandığı bilinmektedir. Günümüzdeki futbol ise tamamen kurallara bağlanmış; böylece sert ve acımasız her şey yasaklanmıştır. Tam bir takım sporu olan futbol, kişiler arası iletişimi gerektirir. Sınırları ve pasaportları önemsemez. Bir futbolcuda olması gereken özellikler saygı, ekip ruhu, aidiyet ve dayanışma ruhudur. Bu özelliklere sahibim ya da olmak isterim derseniz dersimizi seçebilirsiniz.

 

GASTRONOMİ VE MUTFAK KÜLTÜRLERİ

Bu derste sağlıklı ve doğal beslenme konusunda kendinizi ve çevrenizdeki insanları bilinçlendirmek, dünya mutfak kültürü, yemek tarihi ve mutfak sanatları konularında eğitim almak, Türk, Akdeniz, Uzakdoğu ve modern mutfak teknikleri hakkında bilgi edinmek, sofra düzeni ve yemek yerken uyulması gereken görgü kurallarını öğrenmek, mutfak araç gereçlerini kullanma ve yemek pişirme becerisi kazanmak, pişirdiğiniz yemekleri küçük detaylarla nasıl daha lezzetli yapabileceğinizi bilmek, pişirmeden de lezzetli ve sağlıklı yiyecekler hazırlayabileceğinizi uygulayarak görmek, yemeğin gereksinim olmanın yanı sıra yaratıcılık gerektiren, güzel sanatlar, sosyal bilimler ve tıbbi bilimleri harmanlayan bir çalışma olduğunu deneyimlemek isterseniz yerinizi ayırtmayı unutmayın ….

 

 

JMUN

JMUN (Junior Model United Nations) dersinde öğrenciler, Birleşmiş Milletler (BM) gündeminde yer alan önemli küresel sorunları parlamento usulü müzakere ve münazara yöntemi ile tartışarak bir  sonuca varırlar. Öğrenciler BM’nin çalışmaları ile ilgili hazırlık yapar, BM’nin nasıl işlediğini yaşayarak öğrenir, kendi ülkeleri dışındaki ülkeleri temsil ederek o ülkenin sorunlarına ( eğitim, çevre, açlık, çocuk ve kadın hakları, yoksulluk, silahsızlanma, vb.) çözüm getirirler. Böylece insanları ve sorunları farklı bakış açıları ile anlayabilir ve küresel konuları tartışarak uzlaşı sağlamayı öğrenirler. 

Bu öğretim sürecinde öğrencilere, farklı kültürleri anlama, sorunlara çözüm bulma, etkin iletişim sağlama, kendini ve düşüncelerini doğru ifade edebilme, araştırma yapabilme, sorgulama, grup içinde işbirliği yapabilme vb temel becerilerin kazandırılması  amaçlanmıştır.

  

MAKER

Maker kulübü teknoloji ile "kendin yap" kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. Yemek yapmaktan model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığıyla yapılan bir model araçtan 3 boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak Maker hareketi kapsamındadır. Ders faaliyetlerimizde Maker Akımı takip edilerek öğrencilere üretim yetenekleri kazandırmak, yeni üretim araçlarını kullandırtmak, üreten bir neslin felsefesini aşılamak amaçlanmıştır.

 

MODERN DANSLAR

Modern Dans dersinde öğrenciler modern dans, latin, aerobik, step, hip-hop  vb. dans türlerini öğrenirler. Ders içinde hazırlanan performanslar okul içinde düzenlenen çeşitli gösteri, tören ve etkinliklerde sergilenir. Dansı, müziği, sporu seven tüm öğrencilerimizin katılmasını beklediğimiz bu derste amacımız sağlıklı yaşam için sporu müzikle birleştirerek hem eğlenip hem sağlıklı kalacağımız koreografilerle keyifli çalışmalar yapmak. Sporun ilk adımı olan ısınma hareketlerini bile eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz? Öğrencilerimiz, sevdiği şarkılarla yapacakları bu çalışmaları, yıl içinde okulumuzun çeşitli etkinliklerinde sergileyeceklerdir.

 

SAN-ART

San-Art: Havada uçan bir çaydanlık görseniz şaşırırdınız değil mi? Peki ya eriyen saatler? Sihirli gibi! Zaten sanatçılar da biraz sihirbazdırlar, bazen gerçek üstü,  bazen de tıpatıp aynısını çizebilirler. İşte  yaratıcılık ve yeteneğinizi kullanarak bu kulüpte  düşlediğiniz her şeyi  siz  de  parmaklarınızla oluşturabilirsiniz. Yaratıcılık ve yeteneğinizi kullanarak atık malzemelerden kendinize özgü objeler oluşturup ‘vitray’ tekniği ile renklendirebilir, ‘seramik’ten  hazırladığınız objeleri günlük yaşamda kullanabilir ve sevdiklerinize hediyeler oluşturma fırsatın yakalayabilirsiniz. ‘Fotoğraf’la istediğiniz nesneyi  ya da yaşadığınız o anı çekerek  ölümsüzleştirip, oyun hamurlarınızı ‘stop motion’ tekniğini kullanarak canlandırabilirsiniz. Sanatın sihri sizin yaratıcı düşlerinizin ellerinde… Ne dersiniz, dersimize katılarak bu zenginliği yaşamaya var  mısınız?

 

CSI EDUCATION

Haftalık görevleri tamamlamak için ipuçlarını takip ederek gizemleri çözmeniz gerekiyor. Akıl oyunları, zeka, eğlence ve gizem bu kulübün yapı taşları… Yıl boyunca çeşitli görevleri tamamlayarak turnuvaya hazırlanacağız.

FOTOĞRAFÇILIK

Derslerimizde portre çekimlerinde nelere dikkat etmek gerekir, nasıl kadraj alınır gibi sorulara yanıt arayacak; denge- ışık/gölge​ ve ​perspektif gibi kavramlar üzerinde duracağız. Arazi – ​açık alan çekimleriyle ilgili incelikleri öğrenecek, yapacağımız gezilerle öğrendiklerimizi uygulama fırsatı bulacağız.

SPOR VE FİZİKİ ETKİNLİKLER

Spor, insanların tek başına ya da toplu olarak fiziksel, zihinsel ve psikolojik yeteneklerini düzen içinde kullanma yetisidir.​ İnsanlığın hiçbir dönemi sporsuz değildir. Eski çağlardan günümüze süregelmiştir.

Öğrencilerimize okulun yoğun ve akademik programı içinde öğrenmek, eğlenmek, paylaşmak ve mücadele ruhunu yaşatmak için voleybol, basketbol, futbol, badminton, masa tenisi ve ayak tenisi gibi branşlarını sunuyoruz. Sportif branşları, istasyon şeklinde yaparak her öğrencimizin dönüşümlü olarak oyun oynamasına fırsat veriyoruz.

RİTİM

Fransızcada "La Bande", İngilizcede "Band", İtalyancada "Banda" olarak adlandırılan, Tanzimat'tan sonra bizde de "Banda" adı ile oluşturulan müzik topluluğunun adı, halk arasında "BANDO" olarak bugünkü söyleniş biçimini almıştır. Bir kısmı ağızla çalınır, bir kısmı da dövülerek ses çıkaran çalgılardan meydana getirilir ve en çoğu kırk elli parçadan ibarettir. Böyle bir topluluk yürüyüş halinde de iş görebileceği için çoklukla bando deyimi, askerî bir orkestra meydana getiren mızıkacılar topluluğu için de kullanılır. Bando takımı, özel gün organizasyonları veya tören geçitleri gibi resmi etkinliklerde yer alır.


Üniversiteler Mahallesi Ihsan Dogramaci Bulvari No:5 06800 ODTÜ - Çankaya / ANKARA

+90 312 210 1182 (PBX) FAX +90 312 210 1435 info@odtugvo.k12.tr

2019 ODTÜ Gelistirme Vakfi Okullari Designed by Activate

Yukarı.