Uluslararası Edebiyat Projeleri

DÖRT İKLİMDE BİR KİTAP: 

“Dört İklimde Bir Kitap”, Zülfü Livaneli’nin “Serenad” romanı üzerine temellenen uluslararası bir projedir. Projede  Türk, Yunan, Bulgar ve Alman öğrencileri, kendi dillerinde okudukları Serenad eserini incelemiş; sanal ortamda paylaşımlarda bulunmuş; ardından eserdeki olayların geçtiği İstanbul’da bir araya gelerek mekânlar gezilmiş ve son olarak da eserin yazarı Zülfü Livaneli’yle bir atölye çalışması yapılmıştır. (2014-2015) 

UMUDA YOLCULUK 

Britannica International School ile ortaklaşa gerçekleştirilen "Umuda Yolculuk" edebiyat projesinde, 2. Dünya Savaşı dönemini konu alan Ayşe Kulin'in Nefes Nefese ve Macar yazar Imre Kertezs'in Kadersizlik romanları okunarak edmodo üzerinden online çalışmalar yapılmıştır. İki okulun öğrencileri  Budapeşte ‘de bir araya gelerek romanlarla ilgili etkileşimli çalışmalar ve değerlendirmeler yapmıştır. Proje çalışması, öğrencilerin hem kültür-tarih hem de dil kullanma becerilerine katkı sağlamıştır. (2016-2017) 

SÖZÜN BÜYÜCÜSÜ İKİ KALEM  

Paris’teki EIB Victor Hugo Uluslararası okuluyla ortaklaşa düzenlenen “Sözün Büyücüsü İki Kalem” projesinde, Yaşar Kemal’in İnce Memed ve Victor Hugo’nun Sefiller romanları okunmuş ve eserlerle ilgili inceleme çalışmaları yapılmıştır. Her iki okulun öğrencileri 28 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde Fransa’da bir araya gelerek atölye çalışması yapmış farklı kültürleri tanıma fırsatı elde etmişlerdir. (2017- 2018) 

DOSTOYEVSKİ’NİN İZİNDE BEYAZ GECELER 

Petersburg Gymnasium No:157 okuluyla ortaklaşa düzenlenen “Dostoyevski’nin İzinde Beyaz Geceler” projesinde, Dostoyevski’nin Beyaz Geceler eseri ile Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eseri okunmuş ve iki eser karşılaştırılmıştır. Metin incelemelerine odaklanılan proje kapsamında öğrenciler, İstanbul ve St. Petersburg’da bir araya gelerek hem eserle ilgili değerlendirme çalışmaları yapmış hem de her iki şehrin önemli mekânlarını müzelerini ziyaret etmiş, farklı bir kültürü ve tarihi yakından tanıma fırsatı elde etmişlerdir.(2018-2019) 


Üniversiteler Mahallesi Ihsan Dogramaci Bulvari No:5 06800 ODTÜ - Çankaya / ANKARA

+90 312 210 1182 (PBX) FAX +90 312 210 1435 info@odtugvo.k12.tr

2019 ODTÜ Gelistirme Vakfi Okullari Designed by Activate

Yukarı.