Tarih

ETKİNLİKLER


Sosyal Bilimler Günü

Ankara okulu öğrencilerimizin birbirinden farklı konularda hazırladıkları projeler, Sosyal Bilimler Günü kapsamında diğer öğrencilere sunulur. Sunumlar Tarih, Felsefe, Coğrafya ve Psikoloji alanlarında, ilgili ders öğretmenlerinin danışmanlık ve rehberliğinde yapılır. Sınıf ortamında yapılan bu sunumlarda öğrenciler, projeleriyle ilgili bir tartışma ve paylaşma zemini oluştururlar. Kendilerini topluluk önünde ifade edebilme, özgüven geliştirme becerilerini güçlendiren öğrencilerimiz, günümüzün doğru anlaşılması, geçmişin doğru yorumlanması ve bir olaya farklı disiplinlerin gözüyle bakılabilmesi açısından eşsiz bir deneyim elde etmiş olurlar.

 

Tarihin Gölgesinde Sanat

 

 

2015-2016 eğitim yılında Ankara ve Denizli okullarımızın birlikte düzenlediği bu kültür-sanat etkinliğinde amaç; Tarihin ve sanatın çeşitli alanlarının, edebi metinlere olan etkisini kavramak ve bu metinleri yazıldıkları dönem içerisinde değerlendirmek, yorumlamaktır. Öğrencilerimiz, 18. yüzyıl Osmanlı Tarihi ve Edebiyatı ile ilgili bilgilerini, müzik, dans ve drama becerileri ile birleştirerek, Denizli okulumuzda bir gösteri gerçekleştirmiş, çok boyutlu bakış açılarını ortaya koymuştur.

 

Vakanüvis Gazetesi

Atatürkçü Düşünce ve Tarih Kulübü tarafından her yıl bir kez olmak üzere yayınlanan tarih gazetesidir. Gazete’de öğrencilerimiz tarih alanı ağırlıklı olmak üzere hemen her konuda yazılar yazmakta, okulumuza davet ettikleri,  alanında uzman tarihçiler, gazeteciler ve devlet adamlarıyla söyleşiler yapmakta ve bu söyleşileri gazetede yayınlamaktadırlar. 9. Cumhurbaşkanımız Sn. Süleyman DEMİREL, 10. Cumhurbaşkanımız Sn. Ahmet Necdet SEZER söyleşi yapılan şahsiyetlerden bazılarıdır. Bu gazete aracılığıyla öğrencilerimiz basın-yayın konusunda tecrübe kazanmakta, farklı alanlarda fikirlerini özgürce ifade etmektedirler.

 

YARIŞMALAR

 

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından her yıl düzenlenen ve ortaöğretim öğrencilerinin, çok farklı alanlarda hazırladıkları projeleri sunma imkanı bulduğu bir yarışmadır. Bu yarışmaya proje hazırlayan öğrenciler, bir bilimsel çalışmanın tüm hazırlık aşamalarını birebir öğrenmekte, projesi sergiye layık görülen öğrenciler, jüri önünde tezlerini savunarak eşsiz bir deneyim kazanmaktadırlar. 2013-2014 eğitim yılından itibaren Tarih, Psikoloji ve Sosyoloji alanlarında bu yarışmaya katılan öğrencilerimiz önemli başarılar elde etmişlerdir.   

2012-2013 eğitim yılında TÜBİTAK Sosyoloji Proje Yarışması Ankara Bölge Sergisine katılma hakkı elde edildi.

2013-2014 eğitim yılında TÜBİTAK Sosyoloji Proje Yarışması Ankara Bölge Sergisine katılma hakkı elde edildi.

2014-2015 eğitim yılında TÜBİTAK Tarih Proje Yarışması Ankara Bölge Sergisine katılma hakkı elde edildi.

2014-2015 eğitim yılında TÜBİTAK Psikoloji Proje Yarışması Ankara Bölge Sergisine katılma hakkı elde edildi.

2015-2016 eğitim yılında Tarih alanında yaklaşık 1700 proje içerisinden Türkiye birinciliği elde edildi.

2016-2017 eğitim yılında Tarih alanında Ankara bölge ikinciliği elde edildi.

 

 

 

Düşün-Yaz Felsefe Deneme Yazma Yarışması

 

Türkiye çapında düzenlenen, 3 etaptan oluşan felsefi denem yazma yarışmasıdır. Öğrenciler ilk iki etaba on-line olarak katılırlar. Yıl boyunca öğretmenlerimiz öğrencilerimizin felsefi bilgi birikimlerini artırmaya yönelik çalışmalar yaparlar. Çalışmalar filozofların metinleri üzerinden tartışmalar çerçevesinde yürütülür.

 

2013-2014 eğitim yılında Türkiye birinciliği elde edildi.

2014-2015 eğitim yılında iki öğrencimiz ilk 20’ye girerek Türkiye finaline katılma hakkı elde etti.

2015-2016 eğitim yılında iki öğrencimiz ilk 20’ye girerek Türkiye finaline katılma hakkı elde etti.

2016-2017 eğitim yılında altı öğrencimiz ilk 20’ye girerek Türkiye finaline katılma hakkı elde etti.

 

 

 

Felsefe Olimpiyatları

 

Felsefe Olimpiyatları Türkiye Felsefe Kurumu başkanlığında yürütülen uluslararası bir yarışmadır. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizin felsefi bilgi birikimlerini artırmaya yönelik çalışmalar yaparlar. Çalışmalar filozofların metinleri üzerinden tartışmalar çerçevesinde yürütülür.

 

2008-2009 eğitim yılında bir öğrencimiz Finlandiya’da ülkemizi temsil etti.

2013-2014 eğitim yılında bir öğrencimiz İç Anadolu Elemeleri Bölge Birinciliği, Türkiye Elemeleri Sekizinciliği ve Dünya Olimpiyatlarına Katılma Hakkı elde etti.

2015-2016 eğitim yılında bir öğrencimiz Türkiye beşinciliği ve Dünya Olimpiyatları elemesine girme hakkı elde etti.

 

Baltıc Sea Phılosophıcal Essay Event

Baltık ülkeleri tarafından düzenlenen felsefi deneme yazma yarışmasıdır. Her okuldan 2 öğrenci katılabilir. İnternet üzerinden öğrencilere, filozoflara ait İngilizce kısa metinler gönderilir. Öğrenciler bu metinlerden hareketle makaleler yazarlar. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizin felsefi bilgi birikimlerini artırmaya yönelik çalışmaları yıl boyunca sürdürürler. Bu çalışmalar filozofların metinleri üzerinden tartışmalar çerçevesinde yürütülür.

 

2012-2013 eğitim yılında bir öğrencimiz Türkiye üçüncülüğünü elde etti.

2016-2017 eğitim yılında bir öğrencimiz onur ödülü elde etti.

 


Üniversiteler Mahallesi Ihsan Dogramaci Bulvari No:5 06800 ODTÜ - Çankaya / ANKARA

+90 312 210 1182 (PBX) FAX +90 312 210 1435 info@odtugvo.k12.tr

2019 ODTÜ Gelistirme Vakfi Okullari Designed by Activate

Yukarı.